- Infolinka eshop:
- (+420) 602 641 086
- info@artikon.cz
- po-pá: 8:00-16:00
Akryly jsou poměrně novým druhem barvy, který se však díky mnoha výhodám velice rychle rozšířil. Jde hlavně o jejich všestrannost, krátkou dobu zasychání a možnost ředit barvy pouze vodou namísto olejů v případě barev olejových. I přesto, že barvy lze ředit vodou, jsou po zaschnutí voděodolné. Akrylové barvy jsou vhodné pro malbu na papír, karton, plátno, dřevo nebo umělou hmotu. Trvanlivost barev je cca 30-50 let, po jejich úplném zaschnutí je doporučujeme nalakovat.
Pokud s malbou začínáte, tak právě akrylové barvy by pro Vás mohlo být to pravé. Malba s nimi je relativně jednoduchá, není třeba velkého množství příslušenství a dají se sehnat zpravidla levněji než barvy olejové.
Akrylové barvy obecně
Akryly jsou barvy založeny na bázi polyakrylátů smíchány se samotnými pigmenty. Ředí se normálně vodou, avšak pro úpravu jejich vlastností a konzistence existují také různá média.
Oproti olejovým barvám můžete v případě barev akrylových malovat jak v tenkých lazurách, tak také v silnějších vrstvách. Barvy můžete jednoduše vrstvit na sebe, jelikož barvy rychle zasychají, není však možné nanášet zase takové množství vrstev.
Všechny akrylové barvy mezi sebou můžete míchat, takže Vám pro začátek bude stačit pouze pár základní tub. Akrylových barev existuje opravdu mnoho druhů, za nás na českém trhu doporučujeme barvy značky Renesans, případně pro ne tak náročné umělce akrylové barvy Phoenix.
Vinylakrylové barvy Renesans Flow
Zvláštním typem akrylových barev jsou barvy vinylakrylové, které mají díky speciálnímu složení zajímavé vlastnosti. Vinylakrylové barvy jsou stejně jako klasické akrylové barvy z akrylové pryskyřice a pigmentů, ale jsou obohaceny o vinyl a jeho pružné vlastnosti. Barvy jsou maximálně odolné při různých pohybech materiálů a v záhybech, takže jsou vhodné k použití například na textil, různé dekorace a mnoho dalších materiálů.
Co budete při malbě potřebovat:
- Podložku, na kterou budete malovat - Malovat můžeme na plátno, dřevo, sololit, karton, papír i jiné povrchy. Z praxe je však pro malování nejvhodnější plátno natažené na napínacím rámu, tzv. blindrámu. V každém případě je důležité, aby bylo plátno (papír, karton také) ošetřeno šepsem. Šeps je hmota bílé barvy, která chrání podložku a zlepšuje její vlastnosti pro barvy. S praktických důvodů můžete místo klasického napnutého plátna zvolit plátno na desce, na které se maluje podobně, avšak je výrazně skladnější a nemusíte se u něj bát o jeho propíchnutí nebo jiného požkození.
- Barvy na malování - Pokud jste začátečník a ještě nevíte jaké odstíny správně zvolit, bude pro Vás nejlepší vybrat si pár základních odstínů a barvy si namíchat podle potřeb, nebo si zakoupit nějakou kompletní sadu
- Štětce či špachtle - Štětce na akryl by měly být při neředěné barvě spíše z tuhých štětin. Špachtle jsou dobré pro nanášení silnějších vrstev barev.
- Vodu na ředění, či různá média a přípravky - možné použít různé gely, pasty, retardéry, laky a další
- Hadřík na přebytečnou barvu
- Paleta - doporučujeme vybrat si paletu co se Vám bude příjemně držet a dostatečně velkou na všechny barvy
Nyní již k samotné malbě
Akrylem můžeme malovat v jedné vrstvě (způsob "alla prima") i ve vrstvách, ale nedoporučujeme nanášet více než pár vrstev, protože barva začne poté tzv. "klouzat". Než nanesete další vrstvu přesvědčte se, že spodní vrstva dobře proschla - zamezíte tím tvorbě prasklin. Akryl schne velice rychle, někdy stačí i pár minut. Při větších, pastózních nánosech však i třeba celý den.
Akrylové barvy si připravíme někam na paletu, případně si namícháme jednotlivé odstíny, které potřebujeme. Do barev můžeme přimíchat různá média pro upravení podle našich potřeb. Před malbou si připravíme povrch na který chceme malovat, pokud nemáte již zakoupené šepsované plátno, je nutné si jej vlastnoručně našepsovat. Pokud chcete využít nějaké strukturovací pasty, naneste jej na povrch předem a nechte zaschnout. Barvy nanášíme pomocí štětce či špachtle na předem připravený povrch, v případě více vrstev vždy počkáme než ta předešlá zaschne. Po dokončení malby počkáme až barvy opravdu dobře zaschnout a poté celou malbu zalakujeme.
Závěrem
Během a po skončení práce nezapomínejte vymýt náčiní a oděvy! Zaschlá akrylová barva již nejde rozpustit ani vyprat. Obzvláště choulostivé bývají štětce, pro ty doporučujeme použít čistič štětců či minerální líh.
Doufáme, že jsme Vám s malbou akrylem pomohli a brzy se do této krásné techniky pustíte. Do vašeho tvoření Vám přejeme hodně štěstí a příjemně stráveného času.