- Infolinka eshop:
- (+420) 602 641 086
- info@artikon.cz
- po-pá: 8:00-16:00
Štětec, největší pomocník všech malířů, ale zároveň produkt, u kterého se při výběru často dělají chyby. A proto se vyplatí (i finančně) znát alespoň základní rozdíly mezi štětci a k jakým konkrétně technikám jsou určené. Pro každou výtvarnou techniku se hodí trochu jiný typ vlasu a zejména začátečníci se v tom velikém množství různých štětců často ztrácí. V tomto článku vám ukážeme, jaké jsou druhy štětců a které si můžete zakoupit přímo na našem e-shopu. V naší nabídce najdete i štětce s naší vlastní značkou Artikon Master, které vám vřele doporučujeme:)
Pro začátek
Tento článek vám má posloužit jako vodítko pro vaše první výběry štětců a časem, kdy už si je sami vyzkoušíte, budete vědět, které vyhovují právě vám. Neexistuje univerzální rada pro všechny a každému tedy bude sedět něco jiného. Ať už jde o délku rukojeti, hustotu štětin nebo jejich pevnost, k ideální volbě se budete muset postupně dopracovat. Jakmile budete mít s malbou a štětci více zkušeností, získáte zároveň i lepší "instinkt" pro výběr a na nové štětce se budete vždy těšit.
Při výběru správného typu štětce je třeba promyslet i vhodný tvar a velikost. To je dané samozřejmě i námětem, který se chystáte zpracovat. Obecně platí, že je dobré mít alespoň 2-3 štětce kulaté a 2-3 ploché v odpovídajím měřítku - vždy budete potřebovat jak širší na plochy a pozadí, tak drobnější na detaily. Z dalších tvarů jsou oblíbené štětce vějířovité, kterými se dobře malují např. stromy, zaoblené neboli "kočičí jazyk", psáčky pro velmi tenkou linku, apod. Na podmalbu nebo finální lakování se vám bude hodit velmi široký plochý štětec, na lakování je vhodné mít vyhrazený jeden štětec, který nebude od barvy.
Další otázka zní, jsou lepší štětce s krátkou nebo dlouhou rukojetí? Budou se vám hodit oba typy. Pro lepší odstup a přehled, co se vám děje na plátně, je dobré používat ty s dlouhou rukojetí (viz video Jak stát u stojanu). Štětec držíte na konci a s uvolněnou rukou. Pro detail použijte štětce s krátkou rukojetí.
Pokud se chystáte štětce přenášet, doporučujeme je mít chráněné v pouzdře na štětce. Ve svém domácím ateliéru si můžete štětce umístit třeba do věšáku, budete je tak mít přehledně vždy na očích.
Jak stát u stojanu: Václav Kovář
Štětce na akvarel
Akvarel je technika, která má ty nejvyšší požadavky na výběr kvalitního štětce. Pracuje se hodně s vodou a správný akvarelový štětec by měl být schopen pojmout velké množství vody a zároveň ji umět postupně uvolnit. Proto najít kvalitní štětec je pro akvarel zpravidla složitější než například u olejových a akrylových barev, jsou také většinou o něco dražší. Vlasy akvarelových štětců bývají jemnější a více poddajné, i tak by ale měly být odolné a rozhodně nesmí ve větším množství vypadávat. Kompletní nabídku štětců pro akvarel najdete zde. O akvarelu se dočtete více v článku Jak malovat akvarelovými barvami.
Dříve se mezi kvalitní akvarelové štětce řadily pouze ty s přírodním vlasem, jako je např. veverka, kuna, mangusta, koza, aj...Dnes už ale existují i velmi kvalitní syntetické imitace, které jim mohou směle konkurovat a jejich cena je o mnoho nižší. Zajímavým produktem jsou štětce Unico Infinito od italského výrobce Borciani&Bonazzi, které kombinují přírodní bavlnu a syntetické štětiny, díky čemuž dokáží udržet více vody než jakýkoli jiný štětec.
Ukázka štětce BB Unico Infinito 850
U akvarelu více než u ostatních technik platí zásadní pravidlo - raději mít štětců méně a kvalitních než hodně mizerných. Pro začátek vám dobře poslouží např. imitace mangusty od výrobce Borciani&Bonazzi nebo naše vlastní řada akvarelových štětců Artikon Master. Ve střední cenové kategorii najdete už zmíněné Unico Infinito nebo přírodní veverka od Da Vinci a pro nejnáročnější jsou tu štětce ze sobolího vlasu označené jako Kolinsky. Na větší plochy jsou oblíbené štětce z kozího chlupu 8021S od firmy Renesans.
Ti, co s akvarelem cestují nebo chodí tzv. do plenéru, ocení cestovní štětce, které jsou skládací a jednoduše se sestavují těsně před malbou. Štětec je tak chráněný před jakoukoli deformací. Oblíbenou pomůckou jsou tzv. vodní štětce. Vodní štětec se dá naplnit vodou nebo namíchanou barvou a vy tak můžete malovat bez nutnosti namáčet štětec do vody. Hodí se např. pro rychlé zachycení námětu v plenéru do cestovních skicáků, apod.
Pokud se chystáte pořídit si svůj první akvarelový štětec, doporučujeme nešetřit na ceně a kvalitě, investice do kvalitního štětce se vám opravdu vyplatí.
Štětce na olejomalbu
Požadavky na správný štětec pro olejomalbu se zásadně liší od štětců na akvarel, protože se pracuje s barvou mnohem hustší konzistence a namísto vody se používá terpentýn a jiná ředidla (více se dočtete v článku Jak malovat olejovými barvami). Při výběru se tedy musíme zaměřit především na pevnost a poddajnost štětin, ikdyž také záleží na technice malby. Všeobecně se ale dá říct, že hledáme takové štětce, které si dobře poradí s hutnou olejovou barvou a budou dobře držet svůj tvar. Kompletní nabídku štětců pro olejové barvy najdete zde.
Přírodních štětců pro olejomalbu je v nabídce méně nežli syntetických. Vyžadují totiž více péče při práci s olejem, aby se zachovala jejich životnost a to ne každému umělci vyhovuje. Nicméně jejich jemnost a kvalitu oceníte, pokud už nějakou dobu s olejem pracujete. V nabídce najdete přírodní štětce s vlasem sobolím, volím nebo prasečím. Určitě neuděláte chybu, pokud si vyberete z nabídky syntetických štětců. Z jemnějších vlasů můžeme doporučit Artikon Master, naopak velmi tvrdá vlákna mají štětce řady 830 od Borciani&Bonazzi. Pro větší formáty a plochy se vám budou hodit široké a oválné štětce.
U olejomalby platí nejvíce pravidlo dobře se o štětce starat a po každé práce je správně ošetřit. Ze štětců nejdříve otřeme do hadříku přebytečnou barvu, vymyjeme v terpentýnu a nakonec v dlani nebo kalíšku s mýdlem nebo tekutým čističem odstraníme zbývající barvu. Mýdla na štětce najdete zde.
Ukázka, jak umýt štětce v mýdle od BB
Výbornou pomůckou při práci s olejem je malířská tyč, tzv. "Malstock", kterou si podepřete ruku při malování, obzvlášť pokud je malba ještě čerstvá.
Štětce na akryl
Pro práci s akrylem můžeme prakticky použít stejný typ štětců jako pro olejomalbu. U akrylu je však možné používat i jemnější vlas, protože barvy nejsou tak hutné jako olejové a pracujeme s vodou stejně jako u akvarelu. Všeobecně lze tedy říct, že štětce pro akryl by měly být jemnější než ty pro olej ale ne tak jemné jako pro akvarel, tedy zlatá střední cesta. Samozřejmě opět záleží na osobních preferencích a zvolené technice. Pokud rádi používáte spíše barvy řidší s velkým množstvím vody, volte štětiny jemnější a poddajnější, naopak pro husté nánosy barvy hledejte ty pevnější.
V nabídce pro akryl najdete přírodní štětce i štětce syntetické. Kromě toho můžete použít i tzv. molitanové a tupovací štětce, které nemají štětiny/vlas a nezanechávají tedy stopu, tak jako štětce klasické.
Více o práci s akrylem a štětci se dočtete v článku Jak malovat akrylovými barvami.
Ukázka štětců pro akryl Fiammato 820 od BB
Štětce na temperu
Štětce pro temperové barvy můžete volit stejné jako pro práci s akrylem nebo akvarelem. Zaměřte se na ty s jemnějšími až středně jemnými štětinami, které vám umožní dobře pracovat s vodou.
Věříme, že vám tento článek objasnil rozdíly mezi štětci pro jednotlivé techniky a vy se tak budete snadněji rozhodovat při výběru toho správného štětce právě pro vás. Pokud si přesto nejste jisti a rádi byste se dozvěděli více, navštivte naše kamenné prodejny, kde vám rádi s výběrem poradíme.