- Infolinka eshop:
- (+420) 602 641 086
- info@artikon.cz
- po-pá: 8:00-16:00
Graffiti, sprejování
Pokud budeme brát novodobou historii graffiti, tak se tato technika "zrodila" na přelomu 60. a 70. let v ulicích amerického New Yorku. Graffiti je v podstatě druhem výtvarného projevu, kdy pracující ve veřejném prostoru nanáší barvy většinou sprejem nebo fixy na zdi, budovy, plakátové plochy a další místa. Hlavně mezi mladými se graffiti dočkalo velkého nadšení a pozornosti, takže se světem rozšířilo doslova jako lavina (dnes už známe i pod novým pojmem street art či mural art).
V tomto návodu bychom se rádi soustředili na základní vlastnosti, možnosti a zákonitosti pro tuto techniku. Samozřejmě vše vyžaduje cvik, proto nemusíte být z prvním neúspěchů hned zklamaní. Ačkoliv existuje více značek prodávajících barvy ve spreji, my se budeme soustředit na spreje Montana, které jsou v ČR zastoupeny v největší míře.
Co budete pro graffiti potřebovat
Spreje - Z naší nabídky můžete vybírat mezi třemi typy sprejů: syntetické na venkovní použití (řada Black), syntetické lesklé (řada White), akrylové vhodné i do interiéru a např. na plátna (řada Gold)
Trysky - Velikost trysky, respektive otvoru v trysce, určuje šířku linky a rozptyl barvy na podkladě. Vybírat můžete z mnoha velikostí - zde.
Ochranné rukavice - Doporučujeme zvolit latexové nebo nylonové rukavice - zde.
Roušku či šátek, případně respirátor
Postup práce
Spreje mají pojistku (černé kolečko), aby nedošlo k nechtěnému promáčknutí trysky. Trysku sundejte a pojistku vyjměte. Pak už stačí nasadit zpět původní trysku nebo jinou vybranou podle požadované šířky linky. Sprej protřepte a vyzkoušejte nejprve na jiný povrch (např. kousek kartonu) lehkým zmáčknutím trysky. Pokud vše funguje správně, můžeme se pustit do samotné práce. Doporučujeme si dopředu rozmyslet postup a pracovat systematicky, ať zbytečně neplýtváte barvou a časem.
Další rady a tipy
Barvy velice rychle schnou, což je jejich hlavní výhodou. Délka schnutí je v závislosti na odstínu a dalších podmínkách, ale bývá zpravidla v řádech sekund. Díky tomu můžeme barvu velice rychle překrýt další vrstvou bez zbytečného čekání. Jedna barva 400 ml vystačí přibližně na 2m čtvereční plochy.
Jednou z těžších věcí je používání tenkých čar v malbě, samozřejmě zde platí, že čím je čára tenčí, tím je těžší. Základem tenké čáry je zvolení vhodné trysky - pro tento účel doporučujeme trysky skinny, ultra skinny a další. Tenkou čáru musíme dělat rychle, nebojte se k povrchu dostatečně přiblížit. Pravděpodobně se Vám hned na první pokus nepovede krásná tenká čára, technika vyžaduje cvik.
Po skončení práce je třeba vyčistit trysky, toho docílíte obrácením nádobky vzhůru nohama a stisknutím ventilku. Chvíli uniká barva, ale po chvíli přestane a tryska se vyčistí. Toto můžete dělat během práce průběžně. Bohužel se trysky často ucpávají, je lépe mít dostatečnou zásobu.
Při práci se spreji se Vám jistě budou hodit fixy, tzv. markery na domalování detailů. Markery jsou na akrylové nebo alkoholové bázi a lze je použít i v exteriéru. Nabídku markerů a příslušenství k nim najdete zde.
Kromě klasických barevných sprejů najdete v nabídce i spreje se speciálními efekty, jako např. svítící spreje, se třpytkami, krakelovací, aj. Veškerý sortiment pro graffiti najdete na našem e-shopu - zde.
Doufáme, že již znáte alespoň základy techniky graffiti a brzy je vyzkoušíte v praxi. Pokud byste měli nějaké další dotazy, neváhejte nás kontaktovat. Nezbývá již nic jiného než Vám popřát hodně štěstí a příjemně strávený čas při této technice.