- Infolinka eshop:
- (+420) 602 641 086
- info@artikon.cz
- po-pá: 8:00-16:00
Polymerovaný lněný olej od značky Umton o velikosti 250ml. Oproti běžnému lněnému oleji rychleji zasychá a výrazně méně žloutne, proto je pro ředění olejových barev jednoznačně lepší volbou. Jeho hustou konzistenci lze upravit přídavkem terpentýnu.
Nenalezli jste zde odpověď na to co Vás k tomuto produktu zajímá? Neváhejte nás kontaktovat a my Váš dotaz rádi zodpovíme.
Počátky olejových barev sahají až do 13. století, kdy se používaly hlavně pro jednoduché dekorace. Výrazněji se rozšířily až v průběhu 15. a 16. století, kdy je začalo používat více a více malířu, takže se tato technika roznesla velice rychle. Oproti dříve používaným temperovým barvám měly olejové barvy totiž množství výhod - delší výdrž barev, nevýrazné tahy štětce, jemnou konzistenci a samozřejmě jejich nerozpustnost vodou. Olejomalba zůstala bezesporu velice oblíbenou technikou až do dnešní doby a proto ji s Vámi rádi probereme v tomto našem prvním článku. Věříme, že s naším návodem se do této krásné techniky brzy vpravíte :)
Olejové barvy obecně
Nyní již k samotné malbě
Malovat olejem jde v zásadě dvěma způsoby: a) alla prima, b) ve vrstvách
A) Alla prima znamená "najednou". Celá malba se děje v jedné vrstvě od počátku do konce. Tato metoda je vhodná pro rychlé práce a skicy.
B) Vícevrstvá malba je technika, která je sice náročnější, ale zase preciznější. Nikdy nesmíme malovat na vrstvu, která není dosud zaschlá.
Základní pravidla:
Abychom pochopili princip olejomalby, je třeba si uvědomit 2 základní principy a ctít je:
1. Postupujeme ve vrstvách od nejtenčích, ředěných pouze terpentýnem, až po silné s vysokým obsahem oleje. Tomuto pravidlu říkáme postupné přimašťování.
2. Nikdy nemalujeme do nezaschnuté vrstvy. Tím zabráníte praskání a loupání barvy.
POZOR! Různé barvy schnou různou dobu. Obecně však platí, že hnědé (umbry, sieny) a zemité (okry) schnou nejkratší dobu, nejdéle pak kadmia (žluté, modré, červené) a běloby (titanová).
Zakončení malování
Když domalujete své dílo, mělo by pořádně proschnout. Někdy to může trvat i měsíce (obraz je naprosto suchý zhruba po 6ti měsících v závislosti na vrstvě a množství oleje). Poté je vhodné obraz lakovat damarovým lakem. Malby nechte schnout vždy v neprašném prostředí a nejlépe někde kde s k nim dostane aspoň na část dne světlo. Pokud Vám zbyly nějaké barvy, které jste nepoužili, můžete je zkusit zmrazit ve voskovém papíru. Jistotu, že se barvy zachovají Vám sice nezaručíme, ale můžete to alespoň zkusit.
Závěrem
Malování olejem určitě nepatří k nejjednodušším technikám. Její zvládnutí vyžaduje čas a trpělivost. Odměnou však jsou krásná, pozoruhodná díla a příjemně strávený čas s metodou, kterou upřednostňovali před jinými prakticky všichni světoví malíři.
Doufáme, že jsme Vám s technikou olejomalby pomohli a brzy se této techniky naučíte a zkrásníte tento svět Vašimi obrazy. Přejeme Vám příjemně strávený čas a zase někdy příště u dalšího návodu.
V tomto článku si představíme základní média pro malbu, které nám mohou zjednodušit práci s barvami anebo dát naší tvorbě nový rozměr. Postupně si představíme nejdříve média používaná pro olejomalbu, následně média vyráběná pro ulehčení malby a rozšíření možností akrylových barev. Nakonec se budeme věnovat užším možnostem akvarelových médií.
Při malbě olejovými barvami musíme udržovat na zřeteli, že každý pigment potřebuje jiný objem oleje na ředění, tím pádem se můžeme setkávat s potížemi ve chvíli, kdy budeme do všech olejovek přidávat pro mísení a ředění stejné množství. Všechny tuby totiž s velkou pravděpodobností nebudou stejně tuhé. V souvislosti s tímto je třeba upozornit, že se doporučuje v podmalbě vyhýbat rychleschnoucím barvám s vysokým objemovým obsahem oleje, jako jsou například umbry, sieny nebo kobaltové modři.
V olejomalbě využíváme takzvané nosiče, nebo-li vazná média, který udržuje pigment ve stavu suspenze a váže ho k podložce. Dalšími médii, která využíváme, jsou dodatečné směsi, které se skládají například z oleje, terpentýnu a pryskyřičného laku. Dodatečné směsi buď přidáváme k barvě nebo používáme jako ředidlo.
Oleje jako nosiče olejových barev:
Lněný olej
Za studena lisovaný olej se používá jako nosič při tření pigmentů, přísada do olejových médií. Jeho jiné formy, jako kupříkladu zahuštěný olej nebo olej vybělený na slunci se používají jako přípravky malby nebo lazurování samy o sobě nebo ve spojení s dalšími materiály (lze je rozředit esenciálními oleji jako je terpentýn nebo levandulový olej, který vysychá pomaleji). Zahuštěný olej schne pomaleji, ale doporučuje se pro své nežloutnoucí vlastnosti a pružnost. Rafinovaný lněný olej lze jako přídavek do olejový barev také použít, jeho negativním efektem je ovšem právě již zmiňované žloutnutí.
Rafinovaný lněný olej Renesans
Za studena lisovaný lněný olej Umton
Ořechový olej
Ořechový olej je bledší než lněný a tudíž se doporučuje použití se světlejšími pigmenty. Netmavne a zvyšuje lesk.
Ořechový olej Renesans
Makový olej
Pomalu vysychavý prostředek vhodný pro přímou malbu mokrým do mokrého.
Makový olej Umton
Saflorový olej
Doporučuje se zejména do světlých barev, déle zasychá, používá se tedy i jako retardér.
Saflorový olej Umton
Světlicový olej
Vhodný na tření bílých pigmentů, nevhodný při přemalbách povrchů ředěných jinými oleji.
Vařené oleje
V dnešní době již považovány za nespolehlivé a příliš žluté.
Média olejomalby
Nejbezpečnější metodou pro malbu olejovými barvami zůstává použití barvy v tubě tak, jak je anebo ji naředit terpentýnem, lakovým benzinem nebo levandulovým olejem.
Terpentýnový olej
Je základním přípravkem pro malbu olejovými barvami, používá se pro jejich ředění. Terpentýn se zpočátku vyráběl z terpentýnového stromu nebo-li řečíku terebitového, což je středozemní strom příbuzný s pistácií. Dnes se dostává z borovic. Používá se i jako čistič štětců a jiných malířských nástrojů jako jsou palety a špachtle.
Terpentýnový olej má specifický zápach, který může být nežádoucí. K dostání jsou v dnešní době chemicky upravené oleje a náhražky, které fungují jako bezzápachová ředítka.
Terpentýnový olej Renesans
Terpentýnový olej bez zápachu Malzeit
Rozpustné laky a oleopryskyřice
Měkké pryskyřičné laky vyráběné rozpouštěním pryskyřice v lihu (mastix nebo damar v terpentýnovém destilátu). Často se míchaly s vysychavými oleji pro vytvoření rychleji schnoucího malířského média. Mezi rozpustné laky a oleopryskyřice patří:
Tyto přípravky se používaly s vysychavými oleji nebo pryskyřičnými médii a dodávaly obrazům lesk a hloubku.
Problémy s využitím pryskyřic
Rozšíření používání pryskyřic se objevilo v 17. století. Po čase se bohužel ukázalo, že po aplikaci se objevují problémy s tmavnutím, křehnutím a rozpustností barev, které způsobuje oxidace a křehkost pryskyřice. Tyto vlastnosti pryskyřičným laků trápí muzejní restaurátorská oddělení do dnešních dob. U vysychavých laků k tomuto jevu tak výrazně nedochází.
Damarový lak
Damarová pryskyřice pochází z Malajsie a Indie z rostliny damaroň jižní. Používá se k finálnímu zacelení malby po vyschnutí. Damarový lak lze vyrábět i domácky z kostek průhledně slámově zbarvené damarové pryskyřice zředěné terpentýnovým olejem. Jednodušší je ale v dnešní době době pořídit si již připravený damarový lak, který máme v nabídce Artikonu od několika různých značek. Nabízí se v různém provedení, můžeme tak dostat lak
Lak se vyrábí buď ve spreji nebo tekutý, který nanášíme štětcem. Populárnější pro jeho snazší aplikaci je onen sprejový.
Spolu s damarem se dříve používal pro stejné účely mastix, čas ukázal, že tato pryskyřice je oproti damarové daleko méně efektivní. Damarový lak se přitom dá využívat přímo do olejových barev, kterým dodává lesk a malba má emailový hladký povrch.
Vrstva závěrečného laku chrání malbu před vlhkostí, škodlivými plyny v atmosféře, okysličováním a dalšími vlivy prostředí
Zde k dostání v e-shopu
Média na bázi alkalydových pryskyřic
Tato média za svou téměř třicetiletou výrobu ještě neprošla dlouhodobým zkoumáním trvanlivosti, jediné co se dá s určitostí tvrdit, je, že tvoří tvrdší film než média s vysychavým olejem.
Při malbě s použitím médií musíme brát na zřetel pravidlo mastného na méně mastné. Každá vrstva barvy by měla obsahovat trochu více média než vrstva pod ní.
Retardér schnutí
Kerotix
Voskový lak na olejomalbu, který ji konzervuje, tvoří matnou a pevnou vrstvu. Nabízíme také od Umtonu.
Většina z médií pro malbu akrylem jsou verzemi emulzí, které se používají při výrobě akrylových barev, a proto je můžeme zpravidla zcela bezpečně míchat přímo s barvou.
Lesklé médium
Emulze akrylového polymeru z níž vychází barva. Je většinou interně plastifikována, aby dosáhla co největší pružnosti. Vytvořený film je měkký, může vést až k lepkavosti s zachycování nečistot.
Je nutné zmínit, že akrylové lesklé médium nikdy nedosáhne takového lesku jako u olejomalby.
Lesklé médium pro akryl Renesans
Matné médium
Je připraveno stejně jako lesklé médium, pouze doplněno matným činitelem, který tvoří matné médium hustší než-li lesklé. Přidáním malého množství akrylové barvy zůstává matovost média zachována.
Gelové médium
Leské médium je zahuštěné záhustky na bázi celulózy a polyakrylů. Zajišťuje nastavení nebo zprůhlednění barev bez ztráty struktury.
Prostředek zvyšující roztékavost
Toto médium narušuje povrchové napětí vody, je to koncentrovaný roztok zvlhčovacích činidel. Využívá se k ředění akrylových barev na lazury, napomůže k narušení jejich gelové struktury.
Retardér
Působí zpomalení doby vysychání barvy. Je tvořen obvykle z propylenglykolu a tvoří gel nebo tekutinu. Gel zpravidla udrží více vody, tudíž akrylový film zůstane déle otevřený a vysychání potrvá ještě déle.
Použití retardéru ulehčuje míchání barev, neměli bychom ho ovšem používat v nadměrném množství, při aplikaci přílišného množství má totiž sklon k vytváření povrchového škraloupu s měkkou barvou uvnitř.
Nabídka u nás
Pouring médium
Používá se pro odlévání akrylových barev a vytváření speciálních efektů. Neovlivňuje barevnou intenzitu ani stálost, zvyšuje pouze tekutost, vytváří pružný nežloutnoucí povrch a lze ho používat i jako ředidlo. Míchat s barvami se dá v různých poměrech, které je nutno si ozkoušet.
K dostání v e-shopu
Texturovací a modelovací pasta
Při malbě akrylovými barvami můžeme docílit zajímavých efektů při použití texturovacích a modelovacích past. Pasty se vyrábí s různými hrubostmi a malba může dosahovat speciálních 3D efektů, které nám zajistí ozvláštnění naší tvorby.
Modelovací pasta nám na rozdíl od toho zajistí krásně hladký povrch a vytváří naší malbě plasticitu.
Nabídka modelovacích past
Arabská guma
Arabská guma se používá jako příměs do akvarelových barev pro zvýšení jejich transparentnosti, nabízí se tekutá i prášková.
Maskovací médium
Tekutý přípravek pro vykrývání ploch, které mají zůstat nepomalované, může být permanentní i sloupávací.
Volská žluč
Přírodní zvlhčovadlo sloužící k odmaštění podkladové plochy pod malbou.
Volská žluč Renesans
Nakupování online je u nás naprosto jednoduché a zvládne to úplně každý. Na této stránce také najdete všechny potřebné informace a odkazy.
Objednávky zasíláme přes různé dopravní společnosti, můžete si je také osobně vyzvednout na našich kamenných pobočkách či pobočkách Pošty a Balíkovny. Zboží skladem standardně posíláme do druhého dne od přijetí objednávky, doba doručení pak bývá v pracovní dny běžně do 24 hodin od expedice. V případě objednání zboží, které momentálně není skladem závisí doba doručení na rychlosti dodání zboží výrobcem.
Pro uhrádu objednávek máte u nás tři běžné možnosti - dobírku, bankovní převod a platební bránu. V případě dobírky se platí při převzetí dopravci, u ostatních dvou možností předem. Platební brána umožňuje platit jak kartou tak zrychleným převodem. Pro školy a instituce je možné platit také na fakturu po dodání zboží.
Ceník doprav
Typ dodání |
Cena (včetně DPH) |
Cena dobírky (včetně DPH) |
Doba dodání (po expedici zásilky) |
Limit (x = bez limitu) |
Doručení na pobočku | zdarma | 50,- | dle pobočky | x |
Artikon po Praze | 99,- | 50,- | 24 hodin (po,út,st,pá) | x |
Kurýr v rámci ČR | 99,-* | 50,- | 24 hodin (po-pá) | x |
Kurýr v rámci SR | 199,-* | x | 48 hodin (po-pá) | x |
Balík na poštu po ČR | 99,- | 50,- | 24 hodin (po-pá) | 30kg |
Balík do balíkovny ČR | 69,- | 50,- | 24 hodin (po-pá) | 20kg |
Pro doručovaní zásilek používáme tyto kurýry:
Ceník dopravy Kurýr v rámci ČR:
Váha zásilky | Cena s DPH |
do 9kg | 99 kč |
do 19kg | 119 kč |
do 29kg | 149 kč |
do 39kg | 199 kč |
do 49kg | 249 kč |
do 59kg | 299 kč |
do 79kg | 349 kč |
do 99kg | 399 kč |
do 149kg | 499 kč |
do 199kg | 599 kč |
nad 200kg | 999 kč + |
Ceník dopravy Kurýr v rámci SR:
Váha zásilky | Cena s DPH |
do 9kg | 199 kč |
do 19kg | 299 kč |
do 29kg | 499 kč |
do 39kg | 599 kč |
do 49kg | 699 kč |
do 59kg | 799 kč |
do 79kg | 999 kč |
do 99kg | 1199 kč |
nad 100kg | 2000 kč + |
Cena dopravy se může lišit oproti cenám výše v případě objednání těžké či objemné zásilky.
KS | |||||
---|---|---|---|---|---|
Lněný olej polymerovaný Renesans – vyberte velikost |
od 118 Kč | Skladem | |||
Čištěný lněný olej Old Holland 250ml |
444 Kč | Skladem | |||
Čištěný lněný olej Schmincke 60ml - 50015 |
269 Kč | Skladem | |||
Rafinovaný lněný olej Schmincke – různé velikosti |
od 235 Kč | Skladem | |||
Lněný olej Williamsburg 118ml |
295 Kč | Skladem | |||
Lněný olej Rosa čištěný 250ml |
159 Kč | Skladem | |||
Čištěný lněný olej Schmincke 200ml - 50015 |
488 Kč | Skladem | |||
Sennelier lněná fermež 250ml |
345 Kč | Skladem |
KS | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Pigment Renesans 50g – violeť lac PV1 |
516 Kč | Skladem | ||||
Pigment Renesans 50g – růžově žlutá PR233 |
162 Kč | Skladem | ||||
Pigment Renesans 50g – zeleň chromová PG17 |
122 Kč | Skladem | ||||
Pigment Renesans 50g – umbra pálená Pbr7 |
106 Kč | Skladem | ||||
Fix 4artist Pébéo 4mm – světle zelený |
92 Kč | Skladem | ||||
Malířský pigment 100ml – Litopon, bílá |
45 Kč | Doprodáno | ||||
Pigment Renesans 50g – zeleň kobaltová tmavá PG50 |
219 Kč | Skladem |
KS | |||||
---|---|---|---|---|---|
Čištěný lněný olej Schmincke 1000ml - 50015 |
1 248 Kč | Skladem | |||
Čištěný lněný olej Schmincke 200ml - 50015 |
488 Kč | Skladem | |||
Lněný olej Williamsburg 473ml |
615 Kč | Skladem | |||
Lněný olej Rosa čištěný 125ml |
89 Kč | Skladem |
Polymerovaný lněný olej 1l | předchozí produkt | Polymerovaný lněný olej 250ml | další produkt | Prázdná tuba hliníková 20ml |